J.D. Salinger’ın “Çavdar Tarlasında Çocuklar” kitabındaki ana karakter Holden Caulfield, hepimizi ergenlik yıllarımıza götürdü. Duygularımızın adeta bir roller coaster gibi iniş-çıkışlı olduğu dönemlerde yaşadığımız sıkışmışlık hissi, etrafımızdaki herkesi acımasızca eleştirme hakkı ve bağımsız olabileceğimiz günlere hızlıca erişme isteğiyle bazen hiç bitmediğini düşündüren, bazen de “iyi ki bitmiş” dediğimiz yıllara…

Yazarın daha önce farklı öykülerinde de yer alan Caulfield karakteri epey gelişmiş olacak ki, bu kitapta adeta hayatın içinden gerçek biri olarak ergenlik dönemindeki o saf ruh halini tüm çıplaklığıyla yansıttı bizlere. İsyan dolu düşünce dünyası ile eylemlerin bağdaşmadığı, idealist görünümün pragmatizme dönüştüğü davranışlarına çok yakından şahit olduk. Bu durumu belki de en iyi kitapta geçen ve bir yazara atfedilen cümle anlatıyor:

“Olgunlaşmamış insanın bir özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir, olgun insanın özelliği ise bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir.”

Hilal Çarkacı Dündar

--

--

3 Haziran Çarşamba günü Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı ve İmece ortaklığı ile gerçekleştirilen Birlikte Öğrenme: Ekosistem Buluşması’nda “Kadınlar Arası Çevrimiçi Dayanışma Ortamı: Dijital Kooperatif” başlıklı bir oturum gerçekleştirdik.

Sosyal izolasyon nedeniyle kadınların -özellikle de kırılgan gruptaki kadınların- eve kapanması büyük bir sorun. Bireysel güçlenme, ev içindeki dengelerin olumlu yönde değişmesiyle ilişkilerde ve uzun vadede toplumsal güçlenme sonucuna katkıda bulunabilir. Bunun için pek çok başarılı örneği olan kadın kooperatifleri modelini kullanacağımız bu kooperatiflerin var olan iş hacimlerinin yanında evden çıkma olasılığı düşük olan ve zamanını yönetebilen üyeleri ile çağrı merkezi hizmeti sağlayarak kazanç elde ettikleri bir iş modeli çalışmasını öneriyoruz. Kadınların iyi oluş halleri destekleyerek, karşılaştıkları zorlukların evrenselliğinden hareketle dayanışma ortamını, düzenli online ve Covid 19 sürecinin gidişatına göre mekan içi bir araya gelişlerle desteklemek istiyoruz.

Bu proje kapsamında katılımcıların görüşlerini aldığımız ve projenin detaylarını paylaştığımız bir rapor hazırladık. Raporu buradan okuyabilirsiniz.

--

--

2019 yılı faaliyet raporumuz yayınlandı!

2019 yılında hibrit modelimiz için dernek ayağımızı tamamladık. Anne — Çocuk Gelişim Rehberliği Programı’nı ve Ceza İnfaz Kurumlarına Yönelik Eğitici Eğitimi’ni gerçekleştirdik. Birçok işbirliği yaptık, etkinliğe ve eğitime katıldık. Yılın tüm gelişmeleri için faaliyet raporumuzu buradan inceleyebilirsiniz.

--

--

Önemsiyoruz

Önemsiyoruz

40 Followers

Çocukların ve kadınların temel haklarına erişimini önemsiyoruz. Kendi yaşamları için karar verici olmaları adına biz önemseyen bireylere çok iş düşüyor.